Галузі права

Отримання спадщини

Згідно до положень Цивільного кодексу України спадкування відбувається двома шляхами: за заповітом та за законом.

Спадкування за заповітом є пріоритетним, тобто, якщо спадкодавець склав заповіт, в першу чергу враховуються його положення, а не родинні зв’язки та ступені спорідненості.

Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом.

Єдине виключення, яке враховується за наявності заповіту – це право на обов’язкову частку у спадщині.

Це означає, що малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка).

За відсутності заповіту, спадкування відбувається за законом.

В такому випадку Цивільний кодекс України передбачає чітку черговість родичів спадкодавця, які можуть претендувати на спадкування.

1 черга: діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті; той з подружжя, який його пережив, та батьки.

2 черга: рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

3 черга: рідні дядько та тітка спадкодавця

4 черга: особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

5 черга: інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

Також, до 5 черги відносяться утриманці спадкодавця.

Внуки, правнуки, прабаба, прадід, племінники, двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують за правом представлення, згідно до ст. 1266 Цивільного кодексу України.

Для того, щоб вступити у спадщину та оформити право власності на спадкове майно, спадкоємець до закінчення 6 місяців з моменту смерті спадкодавця має звернутись до нотаріуса з відповідною заявою та надати документи, що посвідчують особу (спадкування за заповітом) та документи, що підтверджують ступінь спорідненості між спадкодавцем та спадкоємцем (спадкування за законом), а також документи, що підтверджують інші обставини (спільне проживання, зміну прізвища, тощо).

Для аналізу тієї ситуації, в якій опинились саме Ви, звертайтесь до адвокатів ADVA, вони проаналізують Ваше питання, роз’яснять, які у Вас є права та які кроки Вам слід зробити для отримання належної Вам спадщини.

Первинна юридична консультація (до 20 хв.)
150 грн
Юридичний аналіз ситуації та усна консультація
400 грн
Проведення переговорів в інтересах клієнта
350 грн
Юридичний аналіз ситуації та письмова консультація
300 грн
Підготовка проекту документа
700 грн
Розробка плану дій в ситуації клієнта
1000 грн
Оформити замовлення ×