Галузі права

Оподаткування спадщини

Податковий кодекс України встановлює, що об’єкти спадщини підлягають оподаткуванню за різними ставками, в залежності від ступенів споріднення спадкодавця та спадкоємців.

Так, об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (діти, чоловік/дружина, батьки; рідні брати та сестри спадкодавця, баба та дід) оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб (пп. «а» пп. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).
Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою 5 % від оціночної вартості (пп. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).

Враховуючи викладене, фізичні особи — резиденти, які отримують спадщину від фізичної особи — резидента, але котрі не відносяться до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 % від вартості будь-якої спадщини.

Об’єкти спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та об’єкти спадщини, що успадковуються спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, оподатковуються ПДФО за ставкою 18 %.

Фізичні особи, які отримали об’єкти у спадщину, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, не подають декларацію до податкової, якщо у них відсутні інші підстави для подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи громадян.

Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковується за ставкою 5 % та 18 %, зобов’язані подати до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації, податкову декларацію за наслідками звітного податкового року не пізніше 30 квітня року, наступного за роком, в якому була отримана спадщина. В декларації необхідно включити суми таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу й визначити податкові зобов’язання з ПДФО та з військового збору (ставка 1,5 %).

Первинна юридична консультація (до 20 хв.)
150 грн
Юридичний аналіз ситуації та усна консультація
400 грн
Проведення переговорів в інтересах клієнта
350 грн
Юридичний аналіз ситуації та письмова консультація
300 грн
Підготовка проекту документа
700 грн
Розробка плану дій в ситуації клієнта
1000 грн
Оформити замовлення ×