Галузі права

Незаконне звільнення

Українське законодавство передбачає широкий спектр дій для колишнього працівника у разі незаконного звільнення.

Існує два шляхи вирішення трудових спорів – в досудовому та судовому порядку. Що стосується судового розгляду трудових спорів, то звернутися з позовом про порушення трудових прав може будь-яка особа, яка вважає, що її права порушили.

Право на звернення до суду для вирішення трудових спорів закріплено Конституцією України. Так, відповідно до ст.124 Конституції звернутися безпосередньо до суду за розглядом індивідуального трудового спору можуть громадяни (працівники), які вважають, що їхні трудові права були порушені, незалежно від того, чи розглядаються їх трудові спори комісією з трудових спорів.

Протягом одного місяця з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення або з дня видачі трудової книжки, особа має право звернутися до суду для оскарження її звільнення.

Якщо Вас незаконно звільнили з роботи – Ви маєте право подати позовну заяву до суду про поновлення на роботі та виплату середньомісячної заробітної плати за весь час вимушеного прогулу.

Для підготовки позовної заяви до суду, слід встановити:

– яке конкретно порушення стало приводом для звільнення;

– чи могло це бути основою для розірвання трудового договору;

– чи застосовувались раніше дисциплінарні стягнення за аналогічне порушення;

– чи враховувалися при звільненні ступінь важкості здійсненої провини і заподіяного збитку, обставини, за яких здійснена провина, і досвід попередньої роботи;

– чи не порушений термін виплати заробітної плати при звільненні;

– чи видана вчасно і належним чином оформлена трудова книжка.

Не можна звільнити працівника в період тимчасової непрацездатності або під час його перебування у відпустці.

Про звільнення працівник повідомляється наказом (розпорядженням) і обов’язково ознайомлюється під розпис.

Трудова книжка повинна бути належним чином оформлена не пізніше ніж наступного дня після звільнення.

За грубе порушення законодавства про працю до керівника може бути застосована навіть кримінальна відповідальність. Зокрема, стаття 172 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів, а також за інше грубе порушення законодавства про працю.

При звільненні працівника з роботи, виплата всіх сум, що належать йому від роботодавця, проводиться в день звільнення. Такий порядок визначений статтею 116 КЗпП.

Днем звільнення вважається останній день роботи. У цей день працівникові має бути видана заробітна плата, включаючи оплату праці за останній день роботи, компенсація за невикористані дні відпустки.

Фахівці ADVA не тільки проконсультують і вивчать всю ситуацію, але з’ясують законність факту звільнення і дій роботодавця, оберуть стратегію захисту прав незаконно звільненого працівника, підготують потрібні документи для оскарження такого незаконного звільнення.

Первинна юридична консультація (до 20 хв.)
150 грн
Юридичний аналіз ситуації та усна консультація
400 грн
Проведення переговорів в інтересах клієнта
350 грн
Юридичний аналіз ситуації та письмова консультація
300 грн
Підготовка проекту документа
700 грн
Розробка плану дій в ситуації клієнта
1000 грн
Оформити замовлення ×